Μήνυμα Σι Τζινπίνγκ: «Φέρνω μαζί μου τη βαθιά φιλία του λαού μου προς τον λαό της Ελλάδας»

00:41 - 11/11/2019

Για νέο κεφάλαιο, με ολοκληρωμένη στρατηγική, η οποία θα αποδειχθεί επωφελής για τους λαούς και των δύο χωρών, έκανε λόγο στο μήνυμά του ο πρόεδρος της Κίνας, Σι Τζινπίνγκ, με γραπτή δήλωση που έδωσε στα ΜΜΕ λίγη ώρα μετά την άφιξή του στην Ελλάδα. Αναφορικά με τις επαφές του που θα έχει στην Αθήνα, είπε πως «θα έχουμε σε βάθος συνομιλίες για την περαιτέρω ενίσχυση των δεσμών Κίνας-Ελλάδας κάτω από τις νέες συνθήκες, θα χαράξουμε ένα σχέδιο διμερούς συνεργασίας και θα ανοίξουμε ένα νέο κεφάλαιο στην ολοκληρωμένη στρατηγική εταιρική μας σχέση. Οι συντονισμένες προσπάθειες και από τις δύο πλευρές θα καταστήσουν την επίσκεψή μου πλήρως επιτυχημένη». Σημείωσε δε, πως οι ισχυρότεροι δεσμοί Ελλάδας κα

Διαβάστε Περισσότερα στο pronews.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ pronews.gr

Οι μουλάδες της Τεχεράνης «φλερτάρουν» με τον Μπάιντεν κατά της Ρωσίας! - Δεν δέχονται ρωσικό αίτημα για εγγυήσεις

Οι 5+1 τρόποι για να μη μαυρίζουν οι μπανάνες

Με αυτόν τον τρόπο θα διατηρήσετε τη φέτα για μήνες

Το καθεστώς του Κιέβου επιβεβαίωσε το θάνατο μέλους της διαπραγματευτικής του ομάδας: Αρνείται ότι τον εκτέλεσε

Πρόεδρος των Ελλήνων της Ουκρανίας: «Ο Πούτιν διαπράττει γενοκτονία κατά Ουκρανών και Ελλήνων»

Κορωπί: Άνοιξε νέος κύκλος ερευνών & καταθέσεων για την εξαφάνιση της Άρτεμις