Έρευνα: Πιθανές δεξαμενές νερού τα γυάλινα σφαιρίδια στην επιφάνεια της Σελήνης

17:38 - 27/03/2023

Τα γυάλινα σφαιρίδια που προέκυψαν από πρόσκρουση στα σεληνιακά εδάφη έχουν ομοιογενείς χημικές συνθέσεις και λείες εκτεθειμένες επιφάνειες

Διαβάστε Περισσότερα στο ProtoThema.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Έρευνα: Τα γυάλινα σφαιρίδια στην επιφάνεια της Σελήνης πιθανές δεξαμενές νερού

Η έρευνα έγινε σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ναντσίνγκ, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο της Βρετανίας, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ και το Πανεπιστήμιο Επιστήμης και Τεχνολογίας της Κίνας.

Διαβάστε το στο Gazzetta

Τα γυάλινα σφαιρίδια στην επιφάνεια της Σελήνης ίσως είναι δεξαμενές νερού

Τα γυάλινα σφαιρίδια που έχουν εντοπιστεί στην επιφάνεια της Σελήνης πιθανώς να λειτουργούν ως δεξαμενή νερού, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύεται στο περιοδικό «Nature Geoscience». Η ερευνητική ομάδα με επικεφαλής τον καθηγητή Χου Σεν από το Ινστιτούτο Γεωλογίας και Γεωφυσικής της Κινεζικής Ακαδημίας Επιστημών ανακάλυψε ότι τα γυάλινα σφαιρίδια που προέκυψαν από πρόσκρουση στα σεληνιακά εδάφη περιέχουν νερό. Μάλιστα, οι μελέτες δείχνουν ότι αυτά τα γυάλινα σφαιρίδια είναι πιθανότατα μια νέα δεξαμενή νερού στη Σελήνη. Τα γυάλινα σφαιρίδια έχουν ομοιογενείς χημικές συνθέσεις και λείες εκτεθειμένες επιφάνειες. Χαρακτηρίζονται από αφθονία νερού με εξαιρετικά χαρακτηριστικά έλλειψης δευτερίου.

Διαβάστε το στο Newsbeast.gr

Πιθανές δεξαμενές νερού εντοπίστηκαν στη Σελήνη

Διάφορες έρευνες που έχουν τα τελευταία χρόνια στη Σελήνη έχουν υποδείξει διάφορα σημεία της επιφάνεια και του υπεδάφους της ως σημεία που υπάρχει νερό σε διάφορες μορφές του, κυρίως παγωμένη.… Πιθανές δεξαμενές νερού εντοπίστηκαν στη Σελήνη - Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Διαβάστε το στο naftemporiki.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ProtoThema.gr

Μίνα Παπαθεοδώρου-Βαλυράκη: Βράβευση για την πολιτιστική συνεργασία της με τις ΗΠΑ

Η αντίδραση Παπανώτα στην αποπομπή του: Μεγάλη νίκη της ΝΔ, τους είπα να παραιτηθώ και μου είπαν «όχι Δημήτρη μου!»

Βρετανία: Επέστρεψε στα δημόσια καθήκοντά του μετά από ένα μήνα ο Ουίλιαμ

Υποδεχόμαστε την Άνοιξη με ανεβασμένη διάθεση και αισιοδοξία !

Μπέσσυ Μάλφα: Δεν είμαι η γυναίκα κανενός, ούτε είναι άντρας μου κανένας

Τζιν Σμαρτ: Η ηθοποιός θα τιμηθεί με το Βραβείο Πρωτοπορίας