Επιστολή μαθητή προς Κεραμέως: Με 20.988 μόρια, «αποτυχημένος άριστος»

06:56 - 20/07/2021

Ανοικτή επιστολή έστειλε μαθητής στην υπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως για την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής. Ο Διονύσης συγκεντρώνει 20.988 και όμως δεν εισάγεται στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΕΜΠ ή του ΑΠΘ λόγω της ΕΒΕ στα ειδικά μαθήματα.Ανοικτή επιστολή του μαθητή Κατάκαλου Διονύση στην υπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως για την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής. Ο Διονύσης συγκεντρώνει 20.988 και όμως δεν εισάγεται στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΕΜΠ ή του ΑΠΘ λόγω της ΕΒΕ στα ειδικά μαθήματα. Αξιότιμη κα υπουργέ, Γνωρίζω ότι ο χρόνος σας είναι περιορισμένος και για αυτόν τον λόγο θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος χωρίς να σταθώ σε προσωπικές απόψεις. Είμαι τελειόφοιτος μαθητής του λυκείου και από σήμερα ένας Αποτυχημ

Διαβάστε Περισσότερα στο ieidiseis.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

"Είμαι τελειόφοιτος και αποτυχημένος άριστος"

Aνοιχτή επιστολή προς την υπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως έστειλε ένας μαθητής της 3ης Λυκείου στην οποία εκφράζει τα παράπονά του για τον τρόπο βαθμολόγησης...

Διαβάστε το στο Zougla

Ανοιχτή επιστολή μαθητή με 20.988 μόρια στην Κεραμέως: Είμαι τελειόφοιτος και αποτυχημένος άριστος

Μία ανοικτή επιστολή προς την υπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως έστειλε μαθητής της 3ης Λυκείου μέσω της οποίας εκφράζει τα παράπονά του για τον τρόπο βαθμολόγησης των ειδικών μαθημάτων και το πώς αριστούχοι μαθητές δεν κατάφεραν να περάσουν στις πρώτες σχολές επιλογής τους. Σύμφωνα με την επιστολή που δημοσιεύει το alfavita.gr o μαθητής Διονύσης Κατάκαλου συγκεντρώνει 20.988 και όμως δεν εισάγεται στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΕΜΠ ή του ΑΠΘ λόγω της ΕΒΕ στα ειδικά μαθήματα. Αναλυτικά η επιστολή: «Αξιότιμη κα υπουργέ, Γνωρίζω ότι ο χρόνος σας είναι περιορισμένος και για αυτόν τον λόγο θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος χωρίς να σταθώ σε προσωπικές απόψεις. Είμαι τελειόφοιτος μαθητής του λυκείου

Διαβάστε το στο Newsbeast.gr

Επιστολή μαθητή σε Κεραμέως για Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής: Με 20.988 μόρια είμαι ένας αποτυχημένος άριστος – Μας στερείτε τα όνειρά μας

Ειδικότερα, ο Διονύσης κατάφερε με τις επιδόσεις του στις πανελλήνιες να συγκεντρώσει 20.988 (!) μόρια. Όμως, παρά την, ομολογουμένως, εντυπωσιακή επίδοσή του, δεν περνάει στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΕΜΠ ή του ΑΠΘ, λόγω της ΕΒΕ στα ειδικά μαθήματα! «Είμαι ένας αποτυχημένος άριστος» γράφει ο μαθητής στη Νίκη Κεραμέως. Και εξηγεί στην ανοιχτή επιστολή του: «Κατάφερα […]

Διαβάστε το στο thecaller.gr

Ανοιχτή επιστολή-κόλαφος μαθητή σε Κεραμέως: Είμαι ένας αποτυχημένος άριστος με 20.988 μόρια

Τι αναφέρει ο αριστούχος απόφοιτος που όμως δεν εισάγεται στην σχολή που θα ήθελε.

Διαβάστε το στο topontiki.gr

Μπάχαλο όλα! Επιστολή μαθητή στην Κεραμέως: Με 20.988 μόρια είμαι “αποτυχημένος άριστος” – Η απάντησή της

Ανοικτή επιστολή στην υπουργό Παιδείας, Νίκη Κεραμέως απέστειλε μαθητής ο οποίος στις Πανελλήνιες Εξετάσεις συγκέντρωσε 20.988 μόρια και όμως, δεν εισάγεται στην Αρχιτεκτονική Σχολή του ΕΜΠ ή του ΑΠΘ λόγω της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής στα ειδικά μαθήματα. Μεταξύ άλλων ο Διονύσης Κατάκαλος αναφέρει ότι “είμαι ένας αποτυχημένος άριστος” και εκφράζει τα παράπονα και τη δυσαρέσκειά […] Το άρθρο Μπάχαλο όλα! Επιστολή μαθητή στην Κεραμέως: Με 20.988 μόρια είμαι “αποτυχημένος άριστος” – Η απάντησή της εμφανίσθηκε πρώτα στο EL.

Διαβάστε το στο el.gr

Επιστολή μαθητή σε Κεραμέως: Με 20.988 μόρια είμαι «αποτυχημένος άριστος»

«Δεν είναι άδικο το ίδιο νομοσχέδιο που «διακρίνει» τους άριστους να τους αποκλείει συγχρόνως και από τα πανεπιστήμια;»

Διαβάστε το στο news.gr

Ε.Β.Ε. made Κεραμέως: Με 20.988 μόρια, «αποτυχημένος άριστος»!

Η δημοσιοποίηση των Ελάχιστων Βάσεων Εισαγωγής (ΕΒΕ) για κάθε πανεπιστημιακό τμήμα ή σχολή επιβεβαιώνει τις προβλέψεις και ολοκληρώνει την εικόνα καταστροφής που επιφύλαξε το υπουργείο Παιδείας για τους μαθητές της πανδημίας.

Διαβάστε το στο efsyn.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ieidiseis.gr

Στην κόψη του ξυραφιού η Μέση Ανατολή: Το Ισραήλ υπόσχεται απάντηση στο Ιράν - Οι δύο γραμμές στο Πολεμικό Συμβούλιο

Μπάιντεν: «Προσηλωμένες στην ασφάλεια του Ισραήλ οι ΗΠΑ» - IDF: Θα δοθεί απάντηση στο Ιράν

Καιρός: Θερμοκρασία - ρεκόρ στα Τρίκαλα, «σκαρφάλωσε» πάνω από τους 32 βαθμούς

Κακοκαιρία «Π»: Ανεμοστρόβιλος σάρωσε Χαλκιδική και Ξάνθη, αποκλεισμένα χωριά στα Τρίκαλα - Πώς κινείται

ΚΤΕΛ Αττικής: Οδηγός επιτέθηκε με κατσαβίδι σε επιβάτη

Κάρυστος: Μαίνεται το πύρινο μέτωπο - Ανεξέλεγκτες φλόγες γύρω από τα χωριά