«Η Αγρυπνία και η ησυχία στη Διακονία της του Χριστού Γεννήσεως»

17:31 - 21/12/2019

Οι Ιερές αγρυπνίες αυτές της Παρασκευής αδελφοί μου, είναι ευκαιρία να στραφούμε κι’ εμείς στην δική μας ησυχία και στην εσωτερική ηρεμία. Να αποβάλλουμε την ένταση της καθημερινότητος και των προβλημάτων μας και να ζήσουμε την ησυχία της πνευματικής ζωής. Το άρθρο «Η Αγρυπνία και η ησυχία στη Διακονία της του Χριστού Γεννήσεως» εμφανίστηκε πρώτα στο ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE.

Διαβάστε Περισσότερα στο ekklisiaonline.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Φθιώτιδος: «Η Αγρυπνία και η Hσυχία στη Διακονία της του Χριστού Γεννήσεως»

«Οι Ιερές αγρυπνίες αυτές της Παρασκευής αδελφοί μου, είναι ευκαιρία να στραφούμε κι’ εμείς στην δική μας ησυχία και στην εσωτερική ηρεμία. Να αποβάλλουμε την ένταση της καθημερινότητος και των προβλημάτων μας και να ζήσουμε την ησυχία της πνευματικής ζωής. Ο Χριστός αδελφοί μου, δεν γεννήθηκε στο φως της ημέρας, αλλά ταπεινά μέσα στο σπήλαιο της Βηθλεέμ την ευλογημένη εκείνη νύκτα. Σ’ αυτή την αγρυπνία συμμετείχε ολόκληρη η κτίση. Αυτές οι Αγρυπνίες μας υπενθυμίζουν την Γέννηση του Χριστού, προετοιμάζουν την καρδιά μας, δια της ησυχίας και της προσευχής, ώστε να Γεννηθεί μέσα μας ο Χριστός, υπενθυμίζοντάς μας τις αρετές εκείνες, τις οποίες ως αληθινοί χριστιανοί πρέπει να έχουμε για να δεχθ

Διαβάστε το στο .romfea.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ekklisiaonline.gr

Στέψη Βασιλιά Καρόλου Γ’: Ο Όρκος στην Εκκλησία και οι Ορθόδοξοι Ύμνοι (ΦΩΤΟ/ΒΙΝΤΕΟ)

ΒΥΡΩΝΑΣ ΤΩΡΑ: Εκκλησία και λαός υποδέχτηκαν την ευωδιαστή Τιμία Κάρα του Οσίου Ιερωνύμου Σιμωνοπετρίτου (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Το ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ της Κυριακής του Παραλύτου

Τελέστηκε το Σαρανταημερο Μνημόσυνο του Γέροντος Εφραιμ Δικαιου

ΛΑΡΙΣΑ: Παράκληση στον Άγιο Νικηφόρο τον λεπρό στις 17 ΜαΪου – Εσπερινό κήρυγμα

Εορτολόγιο Κυριακή 7 Μαΐου 2023