Φόρος ανακύκλωσης: Οκτώ λεπτά επιπλέον από 1η Ιουνίου για τις πλαστικές συσκευασίες

16:48 - 25/05/2022

Αλλάζουν όλα από 1η Ιουνίου εξαιτίας ενός νέου φόρου ανακύκλωσης. Συγκεκριμένα, πλέον όλες οι πλαστικές συσκευασίες που περιέχουν PVC, θα φορολογούνται με 8 λεπτά του ευρώ (0,08 ευρώ). Σημειώνεται πως ο νέος φόρος ανακύκλωσης έχει οικολογικό χαρακτήρα, ενώ ο νέος φόρος θα πρέπει να αναγράφεται με τρόπο διακριτό και ευανάγνωστο στα παραστατικά πώλησης και να αποτυπώνεται και στα λογιστικά αρχεία που υποχρεούνται να τηρούν οι επιχειρήσεις οι οποίες πωλούν τα εν λόγω προϊόντα. Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να αναγράφουν στα σημεία πώλησης των προϊόντων, σε εμφανές σημείο για τον καταναλωτή, ότι τα προϊόντα αυτά υπόκεινται σε τέλος, με αναγραφή του ποσού του τέλους. Ποια προϊόντα αφορά Σύμφωνα με τα

Διαβάστε Περισσότερα στο lamianow.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Φόρος ανακύκλωσης: Οκτώ λεπτά επιπλέον από 1η Ιουνίου για τις πλαστικές συσκευασίες

Αλλάζουν όλα από 1η Ιουνίου εξαιτίας ενός νέου φόρου ανακύκλωσης. Συγκεκριμένα, πλέον όλες οι πλαστικές συσκευασίες που περιέχουν PVC, θα φορολογούνται με 8 λεπτά του ευρώ (0,08 ευρώ).

Διαβάστε το στο thebest.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ lamianow.gr

Δούκας για γήπεδο Παναθηναϊκού: Ξεκίνησαν οι εργασίες καθαρισμού – Σύντομα μπαίνουν οι μπουλντόζες

 Σοκ με μητέρα 2 παιδιών – Της έκοψαν τα φρένα για να τη σκοτώσουν

Έλλη Στάη: Είμαι 70 χρονών, υπήρξα σκληρή επίτηδες, δεν κάνω διατροφή αλλά γυμνάζομαι

Εκτάκτως συνεδρίασε το Σ.Ο.Π.Π Φθιώτιδας για την κακοκαιρία

Κακοκαιρία: Συναγερμός, θα πέσει νερό που πέφτει σε 3 μήνες – «Προσοχή στη Θεσσαλία»

Δημήτρης Σταρόβας: Τώρα που έγινα 60 ετών, θέλω να αλλάξω την εικόνα μου