«Σμύρνη μου αγαπημένη»: Αφιέρωμα του Guardian, προβολές σε Ευρώπη και ΗΠΑ και εκνευρισμός της Τουρκίας

09:08 - 01/12/2022

Παγκόσμια περιοδεία της ταινίας, αλλά και διεθνής της απήχηση - Για «προπαγάνδα του εισβολέα» μιλούν τα τουρκικά ΜΜΕ

Διαβάστε Περισσότερα στο ProtoThema.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

«Σμύρνη μου αγαπημένη»: Προβολές σε όλο τον πλανήτη - Το αφιέρωμα του Guardian και ο εκνευρισμός της Τουρκίας

Για «προπαγάνδα του εισβολέα» κάνουν λόγο τα τουρκικά ΜΜΕ

Διαβάστε το στο Παραπολιτικά

«Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Η διεθνής επιτυχία εκνευρίζει την Τουρκία

Τεράστιο εκνευρισμό έχει προκαλέσει στην Τουρκία η διεθνής καριέρα της ταινίας «Σμύρνη μου αγαπημένη», ιδίως τώρα που αρχίζει η εξόρμησή της στον αγγλοσαξονικό κόσμο. Ιδιαίτερος στόχος επικρίσεων έχει γίνει ο γνωστός Τούρκος ηθοποιός, Μπουράκ Χακί, για τον πρωταγωνιστικό ρόλο που δέχθηκε να ερμηνεύσει. Το έργο της Μιμής Ντενίση υπονομεύει το προπαγανδιστικό αφήγημα των Τούρκων για […] Το άρθρο «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Η διεθνής επιτυχία εκνευρίζει την Τουρκία εμφανίστηκε πρώτα στο Ελεύθερος Τύπος.

Διαβάστε το στο eleftherostypos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ProtoThema.gr

Bronze Age Sword Dated

Άγαλμα του Ηρακλή εντοπίστηκε σε ανασκαφές στη Ρώμη

Ancient & modern Cannibalism: A question of taste

Αιτωλοακαρνανία: Άνδρες της ΟΠΚΕ συνέλαβαν τράπερ - Βρήκαν στην κατοχή του πιστόλι και γεμιστήρα

Is wearing underwear healthier than going commando? Here’s what experts say

Τραγωδία στη Βρετανία: Η Λόρα Γουίνχαμ πέθανε μόνη κι αβοήθητη - Την βρήκαν νεκρή τέσσερα χρόνια μετά...