«Σμύρνη μου αγαπημένη»: Αφιέρωμα του Guardian, προβολές σε Ευρώπη και ΗΠΑ και εκνευρισμός της Τουρκίας

09:08 - 01/12/2022

Παγκόσμια περιοδεία της ταινίας, αλλά και διεθνής της απήχηση - Για «προπαγάνδα του εισβολέα» μιλούν τα τουρκικά ΜΜΕ

Διαβάστε Περισσότερα στο ProtoThema.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

«Σμύρνη μου αγαπημένη»: Προβολές σε όλο τον πλανήτη - Το αφιέρωμα του Guardian και ο εκνευρισμός της Τουρκίας

Για «προπαγάνδα του εισβολέα» κάνουν λόγο τα τουρκικά ΜΜΕ

Διαβάστε το στο Παραπολιτικά

«Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Η διεθνής επιτυχία εκνευρίζει την Τουρκία

Τεράστιο εκνευρισμό έχει προκαλέσει στην Τουρκία η διεθνής καριέρα της ταινίας «Σμύρνη μου αγαπημένη», ιδίως τώρα που αρχίζει η εξόρμησή της στον αγγλοσαξονικό κόσμο. Ιδιαίτερος στόχος επικρίσεων έχει γίνει ο γνωστός Τούρκος ηθοποιός, Μπουράκ Χακί, για τον πρωταγωνιστικό ρόλο που δέχθηκε να ερμηνεύσει. Το έργο της Μιμής Ντενίση υπονομεύει το προπαγανδιστικό αφήγημα των Τούρκων για […] Το άρθρο «Σμύρνη μου Αγαπημένη»: Η διεθνής επιτυχία εκνευρίζει την Τουρκία εμφανίστηκε πρώτα στο Ελεύθερος Τύπος.

Διαβάστε το στο eleftherostypos.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ProtoThema.gr

Περίπατος Βιβλίου: Εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα για τον εορτασμό της Ημέρας Βιβλίου

Ο μεγάλος ύπνος

Αφελείς, ηλίθιοι ή απλώς αδίστακτοι;

Λόρδος Βύρωνας: Έκθεση - αφιέρωμα στον σπουδαίο φιλέλληνα ποιητή από το Μουσείο της Ακρόπολης

ΗΠΑ: Συγκρούσεις αστυνομικών με φοιτητές σε πανεπιστήμια στο Τέξας και τη Νότια Καλιφόρνια με δεκάδες συλλήψεις

Ταμείο Ανάκαμψης: ευκαιρία και πρόκληση για την Ελλάδα