Ρητά για τη γνώση που έμειναν στην ιστορία

18:42 - 06/05/2023

Καλύτερα να έχεις μάθει πρόσφατα παρά να μην έχεις μάθει καθόλου. – Σωκράτης Η γνώση δημιουργεί ευδαιμονία. – Πλάτων Από όλες τις στεναχώριες του ανθρώπου η πιο πικρή είναι να ξέρεις πολλά και να μην έχεις καμιά επιρροή. – Ηρόδοτος Μην επιθυμείς να τα μάθεις καλά όλα για να μη μείνεις αμαθής σε όλα. – Δημόκριτος Φαίνομαι λοιπόν λίγο σοφότερος από εκείνον, επειδή δεν υποκρίνομαι ότι ξέρω αυτά που δεν ξέρω. – Σωκράτης Υπάρχουν δύο είδη γνώσης, η γνήσια (σαφής) και η σκοτεινή (ασαφής). – Δημόκριτος Σοφός είναι αυτός που εκ φύσεως ξέρει πολλά. – Πίνδαρος

Διαβάστε Περισσότερα στο Newsbeast.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Σύλλογος Τριγλιανών Ραφήνας: Μια συνάντηση που θα μείνει στην ιστορία!

6 Μαΐου 2023 Μια συνάντηση που θα μείνει στην ιστορία! Φιλικός αγώνας μεταξύ αδελφικων ομάδων παλαιμάχων της Τριγλιας Ραφήνας με του Π.Ο Τριγλιας Νέας Τριγλιας! Αγώνας γιορτής και συγκίνησης !!! Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Νέας Προποντιδας, τους Τριγλιανους αδελφούς μας για την υποδοχή και την φιλοξενία που μας πρόσφεραν!!! Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Ραφήνας Πικερμίου […]

Διαβάστε το στο irafina.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ Newsbeast.gr

Dj Valentino για Ελένη Μενεγάκη: «Όταν βάζεις νερό στο κρασί σου, γίνεται νερόκρασο και δεν πετυχαίνει»

Ο Γιώργος Λιάγκας διέψευσε το ρεπορτάζ της Κατερίνας Καινούργιου – «Έπρεπε να κάνει ghosting» λέει ο Ετεοκλής Παύλου

Νέα ανάρτηση Καλλιάνου: Άδωνι, δεν τα βάζω μαζί σου – Όσο ο πατέρας μου έσβηνε, έψαχναν να βρουν αν πληροί τα κριτήρια για ΜΕΘ

Αυτό το βίντεο «έκαψε» τους «εγκεφάλους» στη δολοφονία Λυγγερίδη – Ντυμένοι Άγιοι Βασίληδες έδωσαν το πρόσταγμα για επίθεση

Η Ματίνα Παγώνη απαντά στον Γιάννη Καλλιάνο: «Υπάρχουν κριτήρια, για να μπει στη ΜΕΘ και να διασωληνωθεί ένας ασθενής»

Stoiximan Super League: Φαβορί για το πρωτάθλημα η ΑΕΚ – Βαθμολογία και πρόγραμμα