«Δεν είμαι ήρωας, δεν φοβάμαι», λέει ο γυμνασιάρχης που έφαγε μαχαιριές για να προστατεύσει μαθητή του

16:40 - 22/04/2024

«Αυτό που συνέβη ήταν ένα ατυχές γεγονός. Πράγματι, θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί πολύ χειρότερα για μένα, αλλά αυτό δεν έγινε. Με λένε ήρωα. Δεν είμαι. Με ρωτούν αν φοβάμαι. Οχι, δεν φοβάμαι. Νιώθω ότι οι μαθητές και οι συνάδελφοί μου με αγαπούν». Ο Γιώργος Παπαδαντωνάκης είναι διευθυντής στο 41ο Γυμνάσιο της Αθήνας. Ενα σχολείο στις λεγόμενες δύσκολες γειτονιές του κέντρου, στα Κάτω Πατήσια, κοντά στον Αγιο Παντελεήμονα. Οι περίπου 300 μαθητές του προέρχονται από 30 διαφορετικές εθνικότητες. Στις 26 Μαρτίου, όταν ένας 19χρονος εξωσχολικός κατάφερε να μπει στο σχολείο με σκοπό να χτυπήσει έναν μαθητή από τη Νιγηρία, ο 60χρονος καθηγητής δεν το σκέφτηκε λεπτό προκειμένου να τον σταματήσει. Ο

Διαβάστε Περισσότερα στο lamianow.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ lamianow.gr

«Θρυλικό» break στην Βαρκελώνη

Λαμία : “Που πήγαν 16.5 εκατομμύρια ευρώ;” – διαχειριστικό έλεγχο για την προηγούμενη δημοτική αρχή ανακοίνωσε ο Πανουργιάς Παπαϊωάννου (Βίντεο)

Βασίλης Γραμμένος για την επίθεση στη Βουλή: «Δεν πρόλαβα να αντιδράσω ούτε να μιλήσω»

Στα ύψη η τιμή των πρώιμων κερασιών από το Φραντζή / Τι λέει ο Πρόεδρος των παραγωγών – BINTEO

Στα ύψη η ενδοοικογενειακή βία στην Εύβοια: Μόνο στη Χαλκίδα σημειώθηκαν 22 περιστατικά – ΒΙΝΤΕΟ

Τσικνής: “Θα έπρεπε να είναι εκτός πινάκων ο Κατσικογιάννης – Μας γυρίζει στα πέτρινα χρόνια η σημερινή διαιτησία”