Στο δημαρχείο Θεσσαλονίκης για πρώτη φορά η «Γιορτή της Δημοκρατίας» – Τίμησαν το πλήρωμα του αντιτορπιλικού «Βέλος»
Newsbeast.gr
«Η πιο συγκινητική στιγμή ήταν όταν φεύγαμε απο το καράβι μας, το ‘Βέλος’ και δεν γνωρίζαμε εάν θα βγούμε ζωντανοί και εάν θα επιστρέψουμε ποτέ στην Ελλάδα. Η κυβέρνηση της Ιταλίας δεν μας ήθελε, ήμασταν βάρος και εάν δεν ήταν ο Σάντρο Περτίνι, ο πρόεδρος της σοσιαλιστικής παράταξης της Ιταλίας, μπορεί να μην ζούσαμε. Ένταση, άγχος, αγωνία διότι κάναμε μια κίνηση που είχαμε μόνο το 10% να πετύχει και 90% να μας εκτελέσουν», εξιστορεί στο Αθηναϊκό/Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο αρχικελευστής του ελληνικού αντιτορπιλικού «Βέλους» Παναγιώτης Καλλίνος, που βραβεύτηκε στο πλαίσιο της Γιορτής της Δημοκρατίας, που για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, με πρωτοβουλία του
00:21 23/07/2024