Μητέρα Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου: «Μην καπηλεύεστε τη μνήμη του γιου μου»

11:38 - 28/06/2022

Μητέρα Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου: «Μην καπηλεύεστε τη μνήμη του γιου μου» 28/06/2022 Αυτοί οι πρίγκιπες πεθαίνουν αθώοι, δολοφονημένοι σε μάχες που δεν δόθηκαν ποτέ». Απόσπασμα από τα λόγια του Aμλετ, που η Τζίνα Τσαλικιάν είχε ζητήσει να χαραχτούν στο μνήμα του παιδιού της. Hταν ο τρόπος της να πει ότι ο Αλέξανδρος ήταν ένα αθώο παιδί που δεν «ανήκε» πουθενά. Δεκατέσσερα χρόνια μετά, σε αποκλειστική δήλωσή της στην «Κ», το επαναλαμβάνει εμφατικά: Η μνήμη του παιδιού μου ανήκει σε όλους, μην την καπηλεύεστε. Σε αυτό το πνεύμα, κι ενώ στο Εφετείο Λαμίας βρίσκεται σε εξέλιξη η δίκη του Επαμεινώνδα Κορκονέα, που θα κρίνει εάν ο δολοφόνος του Αλέξανδρου θα παρα

Διαβάστε Περισσότερα στο filathlos.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος: Ελεύθερος ο Κορκονέας με απόφαση του Εφετείου Λαμίας

Με ψήφους 4 υπέρ και 3 κατά (των Δικαστών Εφετών), αναγνωρίστηκε τελικά ο πρότερος σύννομος βίος στον πρώην ειδικό φρουρό Επαμεινώνδα Κορκονέα για τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. Με το συγκεκριμένο ελαφρυντικό είχαν σπάσει τον Ιούλιο του 2019 τα ισόβια για τον Κορκονέα που βρέθηκε εκτός φυλακής έχοντας εκτίσει πάνω από 11 χρόνια φυλακή, παρά το γεγονός ότι κρίθηκε ένοχος για τη δολοφονία του Αλέξανδρου. Το ίδιο θα συμβεί και τώρα, σύμφωνα με τις πληροφορίες του LamiaReport ίσως και μέσα στην ημέρα, καταθέτοντας το απόσπασμα της τελευταίας Απόφασης του Μικτού Ορκωτού Εφετείου Λαμίας. Η επανάληψη της διαδικασίας είχε ξεκινήσει στις 11 Μαΐου και είχε διακοπεί δύο φορές, ό

Διαβάστε το στο Newsbeast.gr

Ξεσπά η μητέρα του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου: «Προσβλητική η απόφαση για τον Κορκονέα»

Οριστικά ελεύθερος θα είναι από σήμερα ο Επαμεινώνδας Κορκονέας, ο αστυνομικός που είχε καταδικαστεί για τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. Το εφετείο Λαμίας του αναγνώρισε το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου.

Διαβάστε το στο lykavitos.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ filathlos.gr

Φαλ: «Δεν τα παρατήσαμε και είμαι περήφανος»

Η πανηγυρική φωτογραφία των αδελφών Αγγελόπουλων στη Βαρκελώνη

Αλμέιδα: «Σε μία ώρα θα αρχίσω να δουλεύω για το επόμενο ματς »

Σπουδαίο «διπλό» και πρώτο βήμα για το Βερολίνο για τον Ολυμπιακό!

Πρόβλημα με Πετρούσεφ στον Ολυμπιακό

Κάνααν: «Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το επόμενο βήμα»