Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι Έλληνες αθίγγανοι – Στοιχεία για την εκπαίδευση των Ρομά στην Ελλάδα

20:00 - 14/05/2022

Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι Έλληνες αθίγγανοι - Η γλώσσα Ρομανί - Ποιο είναι το μέλλον της; - Στοιχεία για την εκπαίδευση των Ρομά στην Ελλάδα Με την ελληνική Ρομανί, τη γλώσσα των Χριστιανών και Μουσουλμάνων Ελλήνων αθιγγάνων και την εκπαίδευσή τους θα ασχοληθούμε στο σημερινό μας άρθρο. Όπως έχουμε αναφέρει σε παλαιότερα άρθρα μας, οι αθίγγανοι κατάγονται από τη ΒΔ Ινδία κάτι που κατέδειξε η γλωσσολογία. Στα τέλη του 9ου μ.Χ. αιώνα οι Ρομ έφτασαν στην Αρμενία μέσω Περσίας και τον 11ο αιώνα λόγω των σφοδρών επιθέσεων των Σελτζούκων Τούρκων εκεί, μετακινήθηκαν προς τα εδάφη της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Γύρω στο 1323 μέλη της φυλής «Ham» που ταυτίζονται με τους αθίγγανους ζούσαν έξω από τον Χάν

Διαβάστε Περισσότερα στο lamianow.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ lamianow.gr

Έλλη Στάη: Είμαι 70 χρονών, υπήρξα σκληρή επίτηδες, δεν κάνω διατροφή αλλά γυμνάζομαι

Εκτάκτως συνεδρίασε το Σ.Ο.Π.Π Φθιώτιδας για την κακοκαιρία

Κακοκαιρία: Συναγερμός, θα πέσει νερό που πέφτει σε 3 μήνες – «Προσοχή στη Θεσσαλία»

Δημήτρης Σταρόβας: Τώρα που έγινα 60 ετών, θέλω να αλλάξω την εικόνα μου

Η αθώωση της Ειρήνης Μελισσαροπούλου έγινε βιβλίο – Είχε συλληφθεί στο Χονγκ Κονγκ με 2,6 κιλά κοκαΐνης

Ντουμπάι: Τι είναι η «σπορά των νεφών» που οδήγησε στην ιστορική καταιγίδα