Παγκόσμια Ημέρα Υγείας 2024: «Η Υγεία μου, δικαίωμά μου»

05:53 - 07/04/2024

Με το φετινό μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας «My health, my right» (Η Υγεία μου, δικαίωμά μου) ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας γιορτάζει την Κυριακή 7 Απριλίου, ημέρα ίδρυσής του που φέτος συμπληρώνει 76 χρόνια. Όπως αναφέρει ο πρόεδρος του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου, Δρ Αθανάσιος Εξαδάκτυλος, τουλάχιστον 140 χώρες αναγνωρίζουν την υγεία ως ανθρώπινο δικαίωμα στο σύνταγμά τους. Συνεπώς, οι παροτρύνσεις της φετινής εκστρατείας του ΠΟΥ για τους πολίτες είναι: «Να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου στην περίθαλψη, να λαμβάνεις τις αποφάσεις για την υγεία σου, να προστατεύεις την πρόσβασή σου σε υπηρεσίες υγείας ως βασικό ανθρώπινο δικαίωμα και να έχεις την υγεία ως προτεραιότητα». Για δε τους κυβε

Διαβάστε Περισσότερα στο alexpolisonline.com
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Παγκόσμια Ημέρα Υγείας: “Η υγεία μου, δικαίωμά μου” το επίκαιρο μήνυμα του Π.Ο.Υ

Πιο δυνατό από ποτέ είναι το μήνυμα του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.) για την φετινή Παγκόσμια Ημέρα Υγείας.Περισσότερα...

Διαβάστε το στο onmed.gr

Παγκόσμια Ημέρα Υγείας: Υπό απειλή το δικαίωμα εκατομμυρίων Ευρωπαίων στην υγεία

Προειδοποίηση από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας για ένα από τα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. The post Παγκόσμια Ημέρα Υγείας: Υπό απειλή το δικαίωμα εκατομμυρίων Ευρωπαίων στην υγεία appeared first on Iatropedia.

Διαβάστε το στο iatropedia.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ alexpolisonline.com

25 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ελονοσίας. Η ελονοσία πριν 100 χρόνια στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης

Αλεξανδρούπολη: Μουσικοθεατρική παράσταση με τον τενόρο Μιχάλη Ευριπίδη

Λαϊκή Συσπείρωση: Προσχηματική η αντίθεσή της ΠΕΔ ΑΜΘ στις αποφάσεις της ΚΕΔΕ και την κυβερνητική πολιτική για τη συνένωση των ΔΕΥΑ

19η Ανθοκομική Έκθεση και Έκθεση Βιβλίου στην Ορεστιάδα

Μαζική δηλητηρίαση προστατευόμενων ειδών: Ένα νέο περιβαλλοντικό έγκλημα στον Έβρο

Χιλιάδες επισκέπτες στο «North Aegean Boat Show 2024» στην παραλία Φαναρίου Ροδόπης