Φιλόθεος Ζερβάκος: «Ούτε εσύ είσαι αλάθητος ούτε εγώ είμαι Παναγιώτατος»

13:31 - 10/09/2020

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας και ο Πάπας Παύλος εάν είχαν λίγο φόβο Θεού, είχαν λίγη ταπείνωση έπρεπε να ενδυθούν σάκους τρίχινους, να κλάψουν τις αμαρτίες τους, να μετανοήσουν και ομολογήσουν τις αμαρτίες τους και ζητήσουν το έλεος παρά του Κυρίου… και όχι να ζητούν εορτές και τελετές, επαίνους και εγκώμια για την μεγάλη καταφρόνηση που κάνουν στον Θεό, τις Αποστολικές Παραδόσεις και τους ιερούς κανόνες! Όταν κολακεύει τον Πάπα ο Αθηναγόρας του είπε∙ συ είσαι πρώτος, ενώ έπρεπε να του πει εσύ είσαι πρώτος στην υπερηφάνεια, διότι λέγεσαι αλάθητος και δεύτερος εγώ που λέγομαι Παναγιώτατος. Ούτε εσύ είσαι αλάθητος ούτε εγώ είμαι Παναγιώτατος! Είμαστε αμαρτωλοί και ενάντιοι της διδασκαλ

Διαβάστε Περισσότερα στο .romfea.gr
ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ

Γέρων Φιλόθεος Ζερβάκος: «Ούτε εσύ είσαι αλάθητος ούτε εγώ είμαι Παναγιώτατος»

Η ένωση των Εκκλησιών είναι αδύνατη, διότι οι Παπικοί είναι ενάντιοι στο Ευαγγέλιο του Χριστού και στις Πατερικές Παραδόσεις (απαντητική επιστολή προς τον Καθολικό κ. Morello, Μάρτιος 1964). Το άρθρο Γέρων Φιλόθεος Ζερβάκος: «Ούτε εσύ είσαι αλάθητος ούτε εγώ είμαι Παναγιώτατος» εμφανίστηκε πρώτα στο ΕΚΚΛΗΣΙΑ ONLINE.

Διαβάστε το στο ekklisiaonline.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ .romfea.gr

Ο Μητροπολίτης Κορωνείας στην πανηγυρίζουσα Ι.Μ. Αγίας Κυριακής Κερκύρας

Συνάντηση του Κοσμήτορος της Θεολογικής Σχολής Αθηνών με τον Οικουμενικό Πατριάρχη

Ο Μητροπολίτης Ταμασού στα πυρόπληκτα χωριά της Ορεινής (ΦΩΤΟ)

Άγιος Παλλάδιος, πρώτος Επίσκοπος Σκωτίας και Ιρλανδίας

Εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 200 ετών από την Επανάσταση στην Ιθάκη

Ο Σταγών Θεόκλητος στην Ιερά Μονή Διονυσίου (ΦΩΤΟ)