Θεσσαλονίκη: ΑΠΘ και Ουκρανοί φοιτητές αναλαμβάνουν δράση υποστήριξης για τους πρόσφυγες που ξέφυγαν από τον πόλεμο

10:32 - 30/06/2022

«Στη σημερινή κατάσταση αντιμετωπίζω μία διαφορετική ανάγκη. Χρειάζομαι ψυχολογική βοήθεια. Είναι πολύ δύσκολο για εμένα, γιατί στην Ουκρανία δυστυχώς έχασα πολλούς δικούς μου ανθρώπους, δεν έχω μόνο οικογένεια εκεί, έχασα και πολύ κοντινούς φίλους μου». Ο Ίλια Βοϊτσεκόφσκι (Illia Voitsekhovskyi), φοιτητής Θεολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, αποφάσισε να μοιραστεί με την ακαδημαϊκή του οικογένεια, πώς βιώνει σήμερα τις συνέπειες του πολέμου στη χώρα του, περισσότερο από τέσσερις μήνες μετά τη ρωσική εισβολή. Ο Ίλια είναι ένας από τους περίπου 100 Ουκρανούς φοιτητές του ΑΠΘ, τους οποίους «υιοθέτησε» το Αριστοτέλειο, κινητοποιώντας την πανεπιστημιακή κοινότητα, φορείς και ιδιώτε

Διαβάστε Περισσότερα στο grtimes.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ grtimes.gr

Η Κοινωνία της Πληροφορίας στο Viber! (VIDEO)

Δήμος Κιλκίς: Δωρεάν στειρώσεις και σήμανση για τα δεσποζόμενα ζώα συντροφιάς

Θ. Κοντογεώργης: Η οικονομική ενίσχυση των πολιτών ζητούμενο της κυβέρνησης στον δύσκολο χειμώνα (VIDEO)

Συγκλονιστικό βίντεο: Η στιγμή της έκρηξης στη γέφυρα της Κριμαίας-Έρευνα για τα αίτια διέταξε ο Πούτιν

Θεσσαλονίκη: Προσπάθησαν να κλέψουν ρούχα από κατάστημα αλλά τους «τσάκωσε» το αντικλεπτικό

Ρωσία: Παγιδευμένο όχημα προκάλεσε την έκρηξη στη γέφυρα–«Οτιδήποτε παράνομο πρέπει να καταστραφεί», λέει το Κίεβο (VIDEO)